An Iranian Weblog in Toronto, Canada, in Farsi (Persian) language
نوشته: اکبر شیخ زاده-تورنتو...این نکته های مفید مالیاتی شخصی و بیزینسی جنبه اطلاع رسانی کلی دارند و راهنمایی یا مشاوره قانونی محسوب نمیشوند چراکه هر کیس و پرونده ای شرایط متفاوت و خاصی دارد. این مطالب را هر هفته درصفحه 29  هفته نامه "شهر ما" در تورنتو منتشر می کنم و برای ساکنان کانادا است اما درین وبلاگ هم میگذارم شاید بدرد دیگران هم بخورد.

- معاملات و خرید و فروشهایی که با پول الکترونیکی یعنی bit coins و یا بصورت "جنس با جنس" و پایاپای یعنی bartering و روی اینترنت انجام میشوند هم در کانادا شامل مالیات هستند. بولتن مالیاتی IT490 - Barter transactions  را  در سایت اداره مالیات کانادا یعنی  cra.gc.ca ببینید.

- هزینه های پرداختی به دادگاه و وکیل و حسابدار ( LEGAL FEES ) برای شکایت از "صاحبکار سابق یا فعلی" برای دریافت حقوق های پرداخت نشده، و یا برای دریافت مقرری ساپورت  ماهانه همسر یا بچه های زیر ۱۸ ساله (اگر این ساپورت طبق حکم دادگاه و تحت شرایط زمانی ویژه ای باشند) ، و یا شکایت از مشتری یا شریک بیزینسی، و یا برای پیگیری هر نوع مسئله ای که هدفش "کسب دستمزد یا درامد مالیات پذیر taxable income" باشد، را میتوانید در پرونده مالیاتی همان سال تان استفاده کنید تا معافیت مالیاتی بیشتری به شما داده شود.

- برای پیگیری قانونی اختلاف بر سر دریافت نکردن دستمزد، با صاحبکار- اگر با هم به توافق دوستانه نرسیده اند، کارگر/کارمندان باید مشکلشان را با دو اداره ایالتی EMPLOYMENT STANDARDS و با بخش ویژه ای در اداره مالیات فدرال بنام SOURCE DEDUCTIONS مطرح و پیگیری مجانی کنند و نیاز به وکیل و پرداخت هزینه نیست. 

- تمام هزینه هایی که برای پذیرش سرپرستی( ADOPTION) هر بچه زیر ۱۸ ساله پرداخته اید را میتوانید در پرونده مالیاتی تان ، تا حداکثر 11,669$ برای هر بچه زیر ۱۸ ساله، بنویسید و معافیت مالیاتی بگیرید.    

-  بیمه عمر ( LIFE INSURANCE ) صاحبان شرکتها و بیزینسهایی که بصورت کورپوریشن (سهامی خاص با مسئولیت محدود) ثبت شده اند هم جزو مخارج سالانه آن بیزینس محسوب شده و قابل استفاده در فرم مالیاتی آن بیزینس هست.

 - شهریه های کالج و دانشگاه و درسهای متفرقه (از کانادا یا هر کشور دیگر) و همچنین دوره هایی که مجبورید برای دریفت لایسنس یک شغل یا تخصص طی کنید باید هرکدام بیشتر از $100 باشند تا قابل استفاده در فرمهای مالیاتی باشند. اگر این شخص مجرد و کم درامد باشد والدینش میتوانند تا حداکثر 5,000 دلار (فدرال) و تا حدود 6,500 دلار ایالتی ازین شهریه ها به فایل مالیاتی خودشان ترانسفر کنند. اما اگر او متاهل یا common law (شامل همجنس ها هم هست) باشد فقط میتواند به همسرش شهریه یا هر معافیت یا کردیت مالیاتی ترانسفر کند. شهریه های مربوط به بیرون کانادا را حتمن و صد در صد اداره مالیات، از ماه جولای/ تابستان به بعد از شما برای بازبینی درخواست خواهد کرد و امری طبیعی است.     

- مهاجران سرمایه دار اگر "بعد" از ورود/آغاز سکونت به کانادا  املاک و سهام و بیزینس و دارایی های خارجی شان را در بیرون کانادا (مثلا ایران) بفروشند شامل پرداخت قوانین کانادایی مالیات بر سود خواهند شد چراکه از لحظه دریافت ورقه/کارت اقامت کانادا، بعنوان "ساکن کانادا" محسوب میشوند و شامل تمام قوانین مالیاتی کانادا خواهند شد. بهتر است هنگام مهاجرت به این نکته توجه کنند.

 - همیشه تمام افراد و سالمندانی که توسط دیگران اسپانسر شده و به کانادا امده اند، حتی اگر درامد ندارند و حتی اگر کرایه خانه هم نمی پردازند،حتی اگر در اخرین روز سال میلادی هم وارد کانادا شده اند، میتوانند و باید هرسال فرم مالیاتی مستقل و جداگانه برای خودشان پر کرده و صدها دلار از دولتهای ایالتی و فدرال پول بگیرند. این هیچ ربطی به تعهدات اسپانسور کننده ها ندارد و حق قانونی / مالیاتی این اشخاص است و فقط نام و شماره شوشیال نامبر و تاریخ تولد و ادرس و تلفن کانادایی و تاریخ ورود و کپی کارت اقامتی  کانادایی و یک امضایشان لازم است.

 - خرید و فروش TAXI PLATE از لحاظ مالیاتی بعنوان  CAPITAL GAIN محسوب میشوند یعنی شبیه خرید/فروش املاک و سهام و خانه ، و نصف سود خالصش شامل مالیات است... و مخارج وکیل و غیره اش هم قابل کسر از سود مالیاتی اش است. تمام رانندگان تاکسی و لیموزین و صاحبان "پلیت تاکسی" اجبارن باید دارای شماره مالیاتی HST/GST NUMBER باشند صرف  نطر از اینکه ایا درامد سالانه شان کمتر یا بیشتر از 30 هزار دلار هست یا نه.. این یکی از استثناها است. 

- کسانیکه شغل ازاد دارند مثلا مشاوران املاک و غیره و یا دیگران، که بخشی از کارهایشان را در خانه یا اپارتمانشان انجام میدهند، و مشتری را در خانه شان نمی پذیرند، معمولا میتوانند حداکثر بین ۵ تا ۱۰ درصد از فضا و مبلمان و سایر هزینه های آن جا را جزو مخارج شغلی شان استفاده مالیاتی کنند. هر کسی شرایط خاصی دارد و اعلام بیش از این درصدها احتمال AUDIT /بازبینی پرونده شان را بالا تر خواهد برد. مخارج همیشه باید منطقی باشند.

 - هزینه های قابل قبول مالیاتی برای MOVING EXPENSES و اسباب کشی شرایط خاصی دارند و حداقل باید فاصله اش بیش از ۴۰ کیلومتر باشد و حتمن هم انتظار AUDIT /بازبینی پرونده تان در تابستان/از ماه جولای به بعد را برایش داشته باشید چون صد در صد مدارک کاملش را از شما درخواست خواهند کرد. اسباب کشی میتواند شامل آمدن از بیرون کانادا هم باشد. جزییات را میتوانید در فرم مالیاتی T1-M در سایت اداره مالیات کانادا ببینید. 

 - فروش یآ واگذاری ( ASSIGNE ) فوری , کوتاه مدت/سریع خانه/زمین/آپارتمان یعنی FLIPPING و  short sale حتمن و صد در صد باعث AUDIT /بازبینی پرونده تان- بالاخره دیر یا زود- میشود و نهایتن باعث اعلام "بیزینسی بودن" چنین اقدامی شده، و نه CAPITAL GAIN ، یعنی نه ۵۰ درصد بلکه صد در صدر سود یا زیان چنین معامله ای باعث افزوده شدن آن به سایر درامدهای همان شال تان میشود و ضمنن بین ۵ تا ۱۳ درصد مالیات GST/HST، بعلاوه جریمه و بهره مالیاتی، هم از شما از سوی اداره مالیات فدرال کانادا درخواست خواهد شد. البته اگر قصد شما از خرید ملک یا خانه یا اپارتمان: برای اجاره دادن ( و ایجاد rental income ) درازمدت بوده و مورگیج و وام درزامدتی هم برایش داشته اید اما بنا به دلایلی خارج از قدرت و امکاناتتان مجبور به فروش زودهنگام شده اید باید با ارایه دلیل و مدرک به بازرس اداره مالیات فدرال او را قانع کنید. ضمنن سابقه شغلی/مالیاتی/خانوادگی شما و بسیاری شرایط دیگر را هم ضمن تصمیم گیری شان بررسی می کنند تا اینکه ادعای شما را بپذیرند یا نه..

 - از اول سال 2013 به بعد تمام "صاحبان" شرکتها و افرادی که به نوعی در امور تعمیر یا ساخت و ساز خانه/ساختمان مشغولند حتمن و اجبارن باید شماره ثبت بیمه ایالتی WSIB NUMBER، برای بیمه کردن خودشان و کارگرانشان،و همچنین یک شماره Clearance Certificate (یعنی گواهی عضویت و نداشتن سو سابقه مالی و بدهکاری مالی به اداره WSIB ) داشته باشند وگرنه اجازه ادامه فعالیت درین رشته را نخواهند داشت. البته فرم ویژه ای هم وجود دارد که بعضی ها میتوانند با پرکردنش ازین قانون مستثنا بشوند.

 - نحوه اعلام هزینه های غذا و رستوران در فرمهای مالیاتی: تمام کسانیکه برای ملاقات یا یا پذیرایی از مشتریان متحمل چنین هزینه ای میشوند مثلا فروشنده ها یا مشاوران املاک و غیره یا هر کسی که شغل ازاد یا بیزینس دارد: فقط تا ۵۰ درصد این هزینه ها را مجازند، با ارایه تمام رسیدها که ضمنن نام و تلفن مشتری هم رویش یادداشت کرده باشند، در فرم مالیاتی شان استفاده کنند. کوریر مسنجرها که پیاده یا با موتور یا دوچرخه نامه رسانی می کنند هم میتوانند تا ۵۰ درصد غذا و نوشابه روزانه استفاده مالیاتی کنند، اما کوریر درایور/راننده ها نمی توانند غذا claim کنند..

رانندگان تراک/تریلی بستگی به سایز و وزن تراک/تریلی شان دارد و اینکه در هر ۲۴ ساعت ایا شبها به شهر یا خانه بر می گردند یا نه، و ایا فاصله هر مسافرت/تریپ انها در هر ۲۴ ساعت بیش از 160 کیلومتر فاصله دارد با ادرس مبدا/شروع کار/صاحبکار یا نه،  و تا سه وعده غذایی (همراه با هزینه های دوش و متل و غیره) تا ۱۷ دلار برای هر وعده غذا (اگر به امریکا میروند تا ۱۷ دلار امریکایی)  ، بدون نیاز به ارایه رسید (اگر از متد محاسبه ای simplified method استفاده می کنند).. تراکهای بزرگ و مثلا ۱۸ چرخ با وزن 11,788 کیلوگرم میتوانند حداکثر تا ۸۰ درصد این هزینه  ها را claim کنند ، اما تراک های کوچکتر اما تا ۵۰ درصد غذا میتوانند بنویسند.. در هر صورت باید فرم مالیاتیForm TL2 ( که شامل جزییات تریپ های کل سال شما است) را همیشه صاحبکار امضا و به شما بدهد. 

 

The information contained herein is of a general nature and is not intended to address the

circumstances of any particular individual or entity. Although i endeavor to provide accurate and

timely information, there can be no guarantee that such information is accurate as of the date it is

received or that it will continue to be accurate in the future. No one should act on such information

without appropriate professional advice after a thorough examination of the particular situation

 

 

+ Link نوشته شده در  یکشنبه بیست و نهم دی ۱۳۹۲ساعت 9:14  توسط اکبر شیخ زاده - تورنتو ak shikzade   | 
Copyright © 2006-2014. All rights reserved.
استفاده از اين مطلب در سایتها و وبلاگهاي ديگر، "با ذکر آدرس اين وبلاگ و نام نويسنده" آزاد است.